A + A A -
The Shura Council >> Current Speaker and Members >> Council Members >> HE Mr. Ahmad Bin Abdulla Bin Zaid Al Mahmoud >>

HE Mr. Ahmad Bin Abdulla Bin Zaid Al Mahmoud

HE Mr. Ahmad Bin Abdulla Bin Zaid Al Mahmoud
Speaker

 Education and  Qualifications:

Bachelor in Arabic and Islamic studies, University of Cairo, 1976.

Master degree in Economics ( MSE ) Central Michigan University, 1981.

 Career :

Third secretary, Ministry of Foreign Affairs, 1976 and promoted in ranks of the diplomatic corps since then.

Head of Economic Affairs Department, MOFA.

Charge D'affairs in the Embassy of the State of Qatar, Algeria, 1983.

Representative of the Ministry of Foreign Affairs in the Qatari National Committee of Education, Culture and Science, 1983.

Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador to the Sultanate of Oman, 1984-1986.

Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador to the UnitedStates of America and Non-resident Ambassador in Mexico and Venezuela, 1987- 1989.

Undersecretary,Ministry of Foreign Affairs, 1989-1995.

Minister of State for Foreign Affairs, 1995.

Chairman of the Committee on Borders Issues, 1995 - 2011 .

Minister of State for Foreign Affairs and Member of the Cabinet 1996 - 2011.

Member and Rapporteur of the Committee on Writing the Permanent Constitution of the State of Qatar, 1999 - 2002.

Chairman of the Permanent Committee on the Projects for the Development of the Ministry of Foreign Affair,2001- 2011.

Vice Chairman of the Board of Regents , Qatar University, 2004 - 2013.

Chairman of the Board of Directors of Qatar Development Fund, 2010 - 2012.

Member of the Higher Committee for Development Planning 2011.

Deputy Prime Minister and Minister of State for Cabinet Affairs, 2011 – 2017.

In charge of the file on Qatar Mediation to settle Darfur Dispute (November 2009 -2017) .

Chairman, of the Follow-up Committee on Implementation of the Doha Document for Peace in Darfur, September 2011 – September 2017.

Chairman, The Board of Director on Reconstruction and Development in Darfur, September 2013 – November 2017.

Elected as the Speaker of the Shura Council, from November 2017 –  present.

 Regional and International Participation:

Head of Qatar delegations to various regional and international meetings and conferences on various aspects.

General coordinator and convener of the 4th Middle East and North Africa Economic Conference , Doha, November 1997.

Chairman of the International Donors Conference for Reconstruction and Development in Darfur, April 2013.

 

 Medals, certificates and prizes:

Knight Grand Cross (Cav. Gr. Corce), from the President of the Italian Republic, 11 November 2007.

First class Order of the Republic, from the Sudanese president , 23 October, 2011.

Honorary Doctorate in Political Science, Al-Azhari University, Sudan, October 2011.

Golden Order, Bulgarian Government , 7 May, 2012.

Knight of Peace Trophy, Chadian President , 27 June, 2012.

GCC Humanitarian Work Award, Regional Network for Social Responsibility, Kingdom of Bahrain, November 2016.

 Languages:

Arabic Language

English Language

 Social Status:

Married with four Children.